مشاوره رایگان

دلیل انتخاب یونولیت به عنوان متریال بسته‌بندی

6 دلیل انتخاب یونولیت به عنوان متریال بسته‌بندی

چکیده محتوای این صفحه

دلیل انتخاب یونولیت به عنوان متریال بسته‌بندی : در این مقاله به تمامی مواردی که سبب بکارگیری یونولیت در بسته بندی می شود را بیان می کنیم.

یونولیت دارای ویژگی های بسیار جالبی است که هر حوزه ای به دلیل برخی از این ویژگی ها از یونولیت استفاده می کند. صنعت بسته بندی تاکنون نتوانسته است متریال مناسبی برای جایگزینی یونولیت پیدا کند. یونولیت، یکی از بهترین متریال برای بسته بندی است که از ویژگی های فوق العاده ای برخوردار است که برخی از آنها را مرور می کنیم:

یونولیت به شدت ضدضربه و مقاوم است

یک دلیل انتخاب یونولیت به عنوان متریال بسته‌بندی این است که این ماده از خاصیت ضد ضربه ای برخوردار است. یونولیت، یک ساختار سلولی خاصی دارد و مثل یک بالشتک عمل کرده و مانع از آسیب دیدن محصولات در برابر ضربه، لرزش و فشار می شود. محصولات الکترونیکی، ظروف شیشه ای، وسایل ارزشمند و … را می توان با یونولیت بسته بندی نمود تا صحیح و سالم به مقصد منتقل شوند. هر ضربه ای از هر جهتی به محصولات وارد شود، به سبب وجود یونولیت هیچگونه مشکلی برای محصولات بوجود نخواهد آمد.

وزن یونولیت بسیار اندک و ناچیز است

سبکی، ویژگی ضروری برای متریال بسته بندی است. در واقع متریالی که برای بسته بندی به کار می روند باید سبک باشند. زیرا سنگینی متریال بسته بندی موجب سنگین تر شدن کارتن بسته بندی آنها می شود که این مسئله موجب سخت شدن جابه جایی آنها می شود. یک دلیل انتخاب یونولیت به عنوان متریال بسته‌بندی ، سبکی آن است. به دلیل سبکی یونولیت می توان از این ماده برای بسته بندی لوازم خانگی، مصالح ساختمانی و تجهیزات صنعتی استفاده نمود. سبکی یونولیت به آن دلیل است که در ترکیب آن 95 درصد هوا و 5 درصد پلاستیک است. وجود هوا موجب سبکی یونولیت شده است و ساختار آن را بسیار جالب کرده است.

یونولیت، یک عایق حرارتی ایده آل می باشد

برای بسته بندی بسیاری از محصولات نیاز است که از یک متریال عایق حرارت استفاده شود. یونولیت به سبب آنکه عایق حرارت است برای بسته بندی محصولاتی مانند مواد غذایی، دارو، مواد شیمیایی و … از یونولیت استفاده می کنند. یک دلیل انتخاب یونولیت به عنوان متریال بسته‌بندی ، عایق حرارتی بودن یونولیت است. یونولیت می تواند در برابر خروج و ورود انرژی مقابله کند. زمانی که انرژی داخل کارتن بسته بندی محبوس بماند و انرژی بیرون به داخل نفوذ نکند، محصولات در دمای ایده آل حفظ می شوند و این همان چیزی است که تولیدکنندگان به دنبال آن هستند. یونولیت، می تواند این اتفاق را امکان پذیر کند.

یونولیت از جنبه های مختلفی عایق است که یکی از آنها، عایق حرارتی است. متریال مختلفی عایق حرارتی می باشند ولی این متریال از جهات دیگر برای عایق بندی مناسب نیستند. مزیت استفاده از یونولیت این است که ضمن عایق حرارتی بودن از جهات دیگری برای بسته بندی مناسب است. یکی از دلایلی که موجب عایق بودن حرارتی یونولیت شده است، ساختار ویژه آن است. وجود حجم زیادی از هوا داخل یونولیت، آن را عایق نموده است.

یک دلیل انتخاب یونولیت به عنوان متریال بسته‌بندی، قابلیت بازیافت آن است

یونولیت را می توان بازیافت نمود تا برای تولید محصولات مختلف از آن استفاده نمود. بسیاری از گلدان های پلاستیکی، قاب عکس، لوازم تحریر و اسباب بازی ها را می توان با استفاده از مواد بازیافتی یونولیتی ساخت. ساخت این مواد به استفاده از یونولیت تازه و دست اول نیاز ندارد. البته برای تولید این مواد صرفاً نباید از مواد بازیافتی یونولیتی استفاده نمود و این مواد باید با ترکیب سایر مواد مورداستفاده قرار بگیرند. زیرا ساخت هر محصولی صرفاً با استفاده از مواد بازیافتی سبب کاهش کیفیت آن می شود. یونولیت به دلیل ویژگی هایی که دارد برای بازیافت مناسب است و ضایعات آن را می توان طبق پروسه ای خاص به مواد اولیه بازیافتی تبدیل نمود.

روش های گوناگونی برای بازیافت یونولیت وجود دارد. انتخاب روش بازیافت یونولیت، اهمیت زیادی دارد. زیرا در کیفیت مواد بازیافتی یونولیتی اثر می گذارد. روش بازیافت باید دارای راندمان بالایی باشد. مصرف انرژی روشی که انتخاب می شود، باید موردتوجه قرار بگیرد. در واقع باید روشی برای بازیافت یونولیت انتخاب شود که با کمترین هزینه و صرف کمترین انرژی، باکیفیت ترین مواد بازیافتی را تولید کند که برای تولید محصولات مختلف مناسب باشد.

یک دلیل انتخاب یونولیت به عنوان متریال بسته‌بندی ارزان بودن آن است

یونولیت، هزینه بسته بندی را به شدت کاهش می دهد. زیرا این محصول، ارزان قیمت است. یونولیت یا پلاستوفوم به نسبت متریال بسته بندی دیگر مانند چوب و فلز، ارزان قیمت تر می باشد. بنابراین یونولیت، انتخابی اقتصادی برای بسته بندی انواع محصولات است. کارخانه داران با انتخاب یونولیت می توانند هزینه های بسته بندی خود را به شدت کاهش دهند.

شاید متریال دیگری وجود داشته باشند که ارزان تر از یونولیت باشند. اما این متریال برای بسته بندی دارای ویژگی های یونولیت نیستند و مزایای استفاده از یونولیت را ندارند. بنابراین انتخاب یونولیت از جهات مختلفی مناسب است. حجم انبوهی از محصولات مختلف را می توان با کمترین هزینه با استفاده از یونولیت بسته بندی نمود. قیمت یونولیت با توجه به ابعاد و کیفیت مواد اولیه آن، متفاوت می باشد.

یونولیت ضدرطوبت است و آب کمی را جذب می کند

یک دلیل انتخاب یونولیت به عنوان متریال بسته‌بندی این است که این ماده، عایق رطوبت است. بنابراین می توان تا حدی اطمینان داشت که رطوبت به محصولات داخل کارتن بسته بندی، صدمه ای وارد نکنند. یونولیت با خواص بسیار خوبی که دارد موردتوجه صنعت بسته بندی قرار گرفته است که یکی از این خواص، عایق رطوبت است. عایق رطوبتی یونولیتی به حدی بالا است که در ساختمان سازی از یونولیت استفاده می کنند. در ساختمان سازی می توان با استفاده از یونولیت به عایق سازی رطوبتی دیوار، سقف و کف و … اقدام نمود. به هر حال، خاصیت ضدرطوبتی یونولیت موردتوجه صاحبان صنایع بوده است تا این ماده را برای بسته بندی انتخاب کنند. با علل بیان شده می توان کاملاً توجیه شد که یونولیت برای بسته بندی، گزینه مناسبی است. مزایای استفاده از یونولیت، تنها موارد گفته شده نیستند و ما در اینجا صرفاً به شش مزیت مهم آن اشاره نمودیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *